Kamienie idealne na pomniki

Jedną z najczęstszych okazji do produkowania, kupowania i stawiania pomników, jest niestety czyjś zgon lub chęć upamiętnienia kogoś po śmieci. Stawianie pomników ludziom żywych jest raczej rzadko spotykane i w bardzo złym guście, więc przeważnie zakłady kamieniarskie w regionie wykonują zewnętrzne pomniki nagrobkowe oraz cmentarne, których przeznaczeniem jest ozdobienie lub wykończenie samej płyty nagrobnej.

Zupełnie innym typem pomników są te stojące przy całych rodzinnych kryptach albo kapliczkach prywatnych, w których zamożne rody od wielu pokoleń chowają kolejnych nieboszczyków. Takie pomniki granitowe do dzisiaj robią ogromne wrażenie nie tylko swoimi wielkimi rozmiarami, ale także precyzyjnym wykończeniem i obróbką z niesamowitym namaszczeniem.

Kamieniarze wykonujący te pomniki cmentarne w minionych dekadach niejednokrotnie zachwycali więc swoim kunsztem artystycznym, a zadziwiać może także to, jak udało się wykonać i przetransportować tak wielkie pomniki granitowe z miejsca pracy kamieniarza na cmentarz. Powinno to tylko uzmysławiać, jak wielkim nakładem finansowym oraz organizatorskim było dla minionych zamożnych mieszczan, przygotowanie spektakularnego i pięknego miejsca wiecznego spoczynku dla swojego rodu.

Po dziś dzień, nawet jeśli nie można pozwolić sobie na tak ogromne kamienne, granitowe pomniki nagrobkowe, większość osób sięga po nawet najmniejsze elementy kamienne w zdobieniu miejsca wiecznego odpoczynku. A to oznacza, że przeciętny zakład kamieniarski z wieloletnim doświadczeniem i renomą w swoim mieście, nie narzeka na brak zleceń płynących bezpośrednio od rodzin nieboszczyków lub ludzi, którzy chcą przygotować sobie miejsce na pobliskiej nekropolii.

Najczęściej takie zamówienia dotyczą w dzisiejszych czasach nagrobków, które wykonane są przeważnie z jednej dużej lub kilku mniejszych płyt – co jest uzależnione od ceny, ale także od ilości komór, które w danym grobie są przewidziane na kolejne dekady. Kolorystyka płyty nagrobnej także determinuje to, po jaki kamień trzeba będzie sięgnąć. Naturalnie praktycznie każdy stosowany do tworzenia nagrobków czy pomników nagrobnych kamień jest odporny na działanie wszystkich niekorzystnych czynników zewnętrznych takich jak chemikalia, opady atmosferyczne, mokre i gnijące liście itp.

Dodatkowo, jest odporny na odbarwienia i bardzo trwały, przed dekady nie powinien ulec uszkodzeniu ani odkształceniu czy pęknięciu. Dla osób dbających później długimi latami o czystość takiego miejsca spoczynku bardzo ważne jest na pewno również to, że taki dobrze przygotowany nagrobek kamienny jest zdecydowanie łatwiejszy w pielęgnacji, czyszczeniu i konserwacji na późniejsze miesiące.

W efekcie przywrócenie pomnika czy grobu do pełnej użyteczności i ładnego wyglądu po okresie zimowej pluchy i ciągłych opadów, nie jest takie trudne ani czasochłonne. Zakłady kamieniarskie w mieście lub regionie najwięcej zarabiają właśnie na takich zleceniach, dopiero w drugiej kolejności realizując zamówienia z branży typowo budowlanej i wykończeniowej.